alacsony árak - expressz kiszállítás - prémium termékek - országos házhozszállítás - minőség
Telefon: 0630 932 8417, 0630 950 1382
e-mail: info@espressoexpress.eu
KAPCSOLAT

EspressoExpress Kft.
1162 Budapest, Szög utca 14.

E-mail:
info@espressoexpress.eu telecard@t-online.hu
telecard@wla.hu

Telefon:
+36 30 932 8417
+36 30 950 1382

Adószám:
25293665-2-42

Bankszámlaszám:
K&H Bank 10404065-50526648-71681007

Kávé feketén-fehéren

A kávéfőzés módjai

Szereti az illatát, az íze ejti rabul, vagy egyszerűen csak azért fogyasztja, hogy ébren tudjon maradni?
Sokan, sokféle módon isszuk a kávét, kis áttekintést kínálunk ehhez a teljesség igénye nélkül:
A kávészemek pörkölése után a kávét különböző módokon készíthetjük. A kávé-víz arány éppúgy fontos, mint a különböző ízesítőszerek használata, a gőzölés vagy a díszítés és a tálalás.

 

A török kávé

A legrégibb és leghíresebb kávékészítési módszer szerint a pörkölt kávét többször, nagyon apróra (0,1-0,2 mm szemcsenagyság) darálják, míg megfelelő finomságú nem lesz. A gondosan összeállított kávékeverék nem sötét pörkölésű: az iszlám országokban a hagyományos készítésű török kávé egy speciális keverékből, etiópiai és riói kávébab fajták sajátos vöröses-barna pörkölésű elegyéből készül. A hosszú nyelű sárgaréz edényben a cukorral és esetleg egyéb ízesítőkkel együtt főzik, minden csésze vízhez egy teáskanál őrölt kávét adnak, s kanállal kavargatva felfőzik. Egyesek a kétszeri felfőzésre esküsznek: mielőtt a kávé kiforrna, leveszik a tűzről, majd még egyszer felforralják, és csészékbe öntik. Mások háromszor is felfőzik: amikor először forrt fel a kávé, leveszik a tűzről és egy harmadát kitöltik az apró csészékbe, a többi kávét újból felforralják, majd ismét egyharmadát széttöltik, a harmadik felforralás után a műveletet megismétlik.  A tetejére 1-1 csepp hideg vizet tesznek, így a zacc gyorsabban leülepszik. Akiket nem zavar a zacc, szűrés nélkül, a leülepedett kávéaljról óvatosan kortyolva fogyasztják a török kávét.

 

A „kotyogó” és a filteres kávéfőzés

Kis hazánkban a mai napig a legelterjedtebb kávéfőző az ún. „kotyogó”, amelyben a víz alulra kerül, s fölé töltik a kávét egy szűrőbe. A forró víz szinte átpréselődik a kávérétegen, s kioldja az őrölt kávéból a hatóanyagokat és az aromákat, ezután a felső részből ki lehet önteni a kész kávét. És hogy honnan a név? A csőben, amin keresztül kifolyik a kávé, egy súly található, amely a kávé főzése közben adja ezt a sajátságos hangot (fontos megjegyezni, hogy nem mindegyik kávéfőző kotyogó, ami kívülről úgy néz ki). A főzés közben a gőz megnövekedett nyomása felemeli a súlyt, a kávé kifolyik a felső tároló edénybe, majd a nyomás csökkenésével a súly visszaesik a helyére. Ezzel a módszerrel nagyobb nyomás érhető el, mely segítségével mind aromában mind koffeintartalomban erősebb kávét kapunk. Ezzel szemben a filteres kávéfőzőkkel (mivel csak a filterbe tett kávét forrázzák le) sokkal gyengébb kávét nyerhetünk.

Ajánlatunk: Segafredo Moka és Segafredo Philtre d’ore

 

Eszpresszókávé

Termékpalettánkban széles választék várja eszpresszókávékból, ezek közül kiemelnénk a Segafredo Origini Brasil, Segafredo Origini Peru, Segafredo Origini Costa-Rica és Segafredo Deca termékeket.
Az italhoz méltóan igyekszünk röviden, tömören, mondhatnánk: esszenciálisan fogalmazni. A jó eszpresszókávéhoz (vagy röviden: presszókávé, de olasz eredete után hívhatjuk espresso-nak is) 88-92°C-os vízre van szükségünk, valamint 9 atmoszféra nyomásra. Ez a nyomás fogja átpréselni a vizet az erre alkalmas gépben a pontosan 7 g őrölt kávéból készült, tömörített “golyócskán” nem több, nem kevesebb, mint 20-30 másodperc alatt. Az eredmény 25-35 ml főzet.
Különböző alfajai léteznek attól függően, hogy hány gramm és milyen finomra őrölt kávét hány milliliter vízen préselünk át, így beszélhetünk ristretto-ról lungo-ról vagy akár doppio-ról is.
Egészségére!

Ajánlatunk: Segafredo Intermezzo, Segafredo Espresso Casa, Segafredo Emozioni, Segafredo Origini Brasil, Segafredo Origini Peru, Segafredo Origini Costa-Rica, Segafredo Deca

 

Dugattyús kávéfőző (french press)

Nagyon finom, aromás kávét nyerhetünk ezzel az egyszerű és esztétikus eszközzel. Helyezzünk az előmelegített üvegedénybe adagonként egy evőkanál őrölt kávét, melyre forró (kb. 95°C-os) víz kerül (kb. 100-120 ml/adag), keverjük meg és kb. 3-3,5 percig hagyjuk állni. Óvatosan nyomjuk le a dugattyút, így a szűrő az üvegedény aljára nyomja a zaccot és máris kitölthető a forró fekete. Egy jó tanács: ne hagyjuk a kávét a zaccon állni, mert keserű lesz az italunk!

 

 

Cappuccino

A capuccino a krémes espresso, a habosított tej és a tejhab hármas oltára. A legjobb cappuccino egy rész kávéból, egy rész 60-70°C-osra melegített tejből és egy rész tejhabból készül. Igazi ínyencek kakaóporral vagy csokoládé-reszelékkel is megbolondíthatják.

 

 

 

 

 

Macchiato

Többféle is létezik belőle. Amiben minden kávéivó egyetért: szükséges hozzá egy adag erős espresso kávé és egy-két kávéskanálnyi frissen gőzölt tejhab. A többi összetevő és eljárás – ahogy mondják – ahány ház, annyi féle lehet.
A frissen főzött espresso kávét közvetlenül a felszolgálása előtt “megkoronázzuk” egy-két kávéskanálnyi tejhabbal, szinte csak a díszítés végett. Kínálható eszpresszókávés csészében és pohárban is. Cukrot, tejet adhatunk hozzá. Ekkor caffe macchiato-t kapunk.
Amikor a tej nagyobb arányban szerepel italunkban, latte macchiato-ról beszélünk. Ez esetben első lépésben a felgőzölt tejet töltjük a pohárba és utána az eszpresszót adjuk hozzá rétegezve.
A latte (cafe au lait) készítésekor valójában egy egyszerű tejeskávét ihatunk: először egy adag eszpresszót töltünk a csészébe, majd felöntjük tejjel (éppúgy használhatunk meleg vagy hideg tejet is hozzá).

 

Ír kávé (irish coffee)

  • 2,5 rész eszpresszó kávé
  • 1,5 rész ír whiskey
  • 1 kanál cukor
  • 1 rész tejszín

Egy kisméretű serpenyőben cukrot karamelllizálunk. Elegendő egy kicsit melegíteni, mivel az aroma- és íz-anyagok könnyen kiéghetnek belőle. Ha úgy ítéljük meg, hogy már majdnem elkészültünk a karamellizálással, akkor az ír whiskey-ből óvatosan rálöttyintünk egy keveset a forró cukorra. A cukros, whiskey-s keverékünk azonnal lángra lobban. Ezt egy hosszúnyelű villával elkezdjük kavargatni. A kavarás alkalmával ne lepődjünk meg a hatalmas lángcsóvák láttán – porral oltó legyen kéznél! ;) Lassan befejezzük a karamellizálást, mivel nem szabad, hogy az alkohol teljesen kiégjen az italból. A fenti művelet hatására selymesebb, lágyabb ízt kapunk. Nem minden esetben kell rögtön a porral oltóért nyúlnunk, a lángoló tartalom eloltására megteszi az előre lefőzött kávé is. A kávé hozzátöltése után még egyszer keverjük meg az illatos elegyet.

Szusszanjunk egy rövidet, mert most jön a java! Melegítsük fel az ír kávés poharat, mivel akkor kisebb az esélye annak, hogy megrepedjen az üveg. Eztán még van egy kis dolgunk a tejszínhabbal: a legegyszerűbb (?) módszer, hogy egy shakerbe két kiskanalat helyezünk, és hozzávetőleg félig megtöltjük tejszínnel –  minél zsírosabb tejszínt használunk, annál könnyebben tudunk belőle szép habot alkotni. Majd egy rövid (körülbelül fél perces) rázás után az elkészült tejszínhabot a pohárban gőzölgő ír kávé tetejére töltjük.
Letöröljük az izzadságcseppeket a homlokunkról, és elfogyasztjuk a jól megérdemelt jutalmunkat.

Ha ez túl bonyolultnak tűnik, hát tegyünk egy csészébe kávét, whiskey-t és cukrot, keverjük el, s a tetejére nyomjunk egy kis habot a tejszínhab spray-ből.